Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acordul montarii antenelor in strainatate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acordul montarii antenelor in strainatate

Buna! Am si eu niste nelamuriri... doresc sa montez o antena pe acoperisul blocului( in Italia) doar ca nu primesc acordul cum ca locatarii nu ar fi de acord ,pe motiv de estetica(sau mai pe scurt-rasism?!) pe balcon aceleasi probleme,in balcon la fel-deja imi invadeaza spatiul privat ... nu exista nici o lege sau ceva concret sa imi permita montarea unei antene sau mai exact cui pot cere acordul?-mai sus de administratia blocului? sau exista vreun receiver ce nu necesita o antena?
Trebuie sa intrebati in Italia de legile din Italia.
Dar daca nimeni nu are antena, atunci probabil ca nici dv. nu vi se permite sa aveti.
Daca mai existe antene, atunci nu vad de ce nu vi s-ar permite si dv.!

Da, exista societati de cablu care va aduc posturile TV si radio pe cablu. Probabil asa ceva au in acea cladire. Da, digital pe receiver.
Si in Romania respectiv Sibiu(oraș istoric) pe cladirile vechi nu se monteaza
antene.
Respectati legile tarii unde traiti.
Si in Germania la fel e este tot pe motiv de estetica. E ceva normal.

Mai mult chiar si la casa in unele zone nu poti pune in curte fara acordul vecinilor.
Asta nu e o problema pentru romani care isi pun1 2 globuri mari opace cu bec in interior pe post de iluminatoare.
In interior isi pun antene Digi.
Cand va fi asa si in Romania. Vom trai si vom vedea.In asa fel trebuie administrate blocurile. La noi fiecare face ce vrea si pana unde le duce capul. De copiat administratia de blocuri Italiana sau Germana.
Terasele blocurilor noastre, din Romania, sunt necirculabile din constructie.
Noi am interzis de cativa ani instalarea oricarei antene pe bloc.
Nu trebuie sa plecam din Romania nici pentru antenele de pe bloc, nici pentru gunoaiele aruncate pe strada sau pentru zgomotul vecinilor de apartament. Trebuie sa incercam sa traim frumos, sa facem orice vrem fara a deranja pe cei de langa noi.